Bezpieczeństwo w Internecie – 11 zasad

Zapraszam dzisiaj na post o tym czym jest bezpieczeństwo w Internecie. Przedstawię zasady, których być może nie znacie. Warto je poznać by chronić swoją prywatność i dobra materialne i niematerialne 😉

Ostatnimi czasy mBank zaczął prowadzić kampanię promującą bezpieczeństwo w sieci. Dobrze, że zaczyna się o tym mówić również w telewizji, poszerzać świadomość ludzi na temat zagrożeń które mogą czyhać na nas w wirtualnym świecie który otacza nas ze wszystkich stron.

Zobaczcie dwa fantastyczne spoty, które można obejrzeć w telewizji publicznej:

Oba nawiązują do czynności, których nie wykonujemy na co dzień ponieważ wydają się one po prostu niewiarygodne, nawet śmieszne.

MBank na swojej stronie internetowej w ramach kampanii opublikował “Złote zasady bezpieczeństwa”, których warto a nawet należy przestrzegać w kontekście korzystania z bankowości online.

złote zasady bezpieczeństwa w sieciscreenshot pochodzi ze strony: https://www.mbank.pl/bezpieczenstwo/zlote-zasady/

Wielokrotnie miałam przyjemność prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, a także z seniorami na temat bezpieczeństwa w sieci. Poruszam kwestie korzystania ze smartfonów, serwisów społecznościowych prywatności i publikowania informacji (o sobie i innych) w Internecie. Po każdych zajęciach buduję z grupą kodeks bezpieczeństwa podsumowujący to czego grupa się dowiedziała, a także zawierający te informacje, które już znała. Poniżej przedstawiam zbiór najważniejszych zasad bezpieczeństwa w internecie, o których warto pamiętać na co dzień.

Bezpieczeństwo w Internecie – 11 zasad

 1. Nie podawaj danych osobowych.
 2. Używaj trudnych haseł.
 3. Zawsze się wylogowywuj.
 4. Zablokuj reklamy i skrypty śledzące.
 5. Korzystaj z wyszukiwarek, które nie śledzą użytkownika.
 6. Korzystaj z komunikatorów szyfrujących przesyłane wiadomości.
 7. Nie korzystaj z publicznego WiFi do wrażliwych operacji.
 8. Nie korzystaj z opcji zapamiętującej hasła na publicznych komputerach.
 9. Korzystaj ze stron, które mają HTTPS.
 10. Czytaj opis instalowanych aplikacji, w szczególności sekcję zezwoleń.
 11. Używaj blokady na telefonie.

Bezpieczeństwo w Internecie – wyjaśnienie zasad

Dane osobowe

Jeśli nie musisz ich podawać – nie rób tego. Im mniej informacji jest o Tobie w sieci, tym trudniej się pod Ciebie podszyć. Do różnych usług i serwisów warto się logować podając nick czyli pseudonim. Nie należy podawać też adresu zamieszkania, numeru PESEL itp.

Hasła

Używaj haseł trudnych do zapamiętania przez osoby postronne. Dobre hasło NIE jest ani numerem telefonu, numerem PESEL czy krótkim wyrażeniem np. misiek1234. Silne, dobre hasło jest zbudowane z małych i wielkich liter, cyfr 0-9, oraz znaków specjalnych np. % czy # i zawiera co najmniej 8 znaków. Haseł i danych do logowania nie należy nigdzie zapisywać ani nikomu podawać. Warto też używać różnych haseł do różnych serwisów. Szczególnie ważne jest osobne hasło do bankowości online.  Hasła należy też regularnie zmieniać!

Wylogowanie

Po zakończonej pracy z serwisem pamiętaj o tym żeby się wylogować, w szczególności jeśli pracujesz na komputerze z którego korzysta więcej osób lub w miejscach publicznych.

Śledzenie

Zainstaluj wtyczki które zapobiegną śledzeniu Twojej aktywności w sieci oraz zablokują wyświetlające się reklamy.

Wyszukiwarki

Korzystaj z wyszukiwarek które nie zbierają o Tobie informacji np. DuckDuckGo. Śledzenie służy do personalizowania wyników wyszukiwania oraz wyświetlanych reklam.

Wysyłanie wiadomości

Szyfruj wysyłane wiadomości – korzystaj z Mozilli ThunderBird z wtyczką Enigmail. Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych możesz użyć opcji “tajna konwersacja” na Facebooku, lub korzystać z szyfrowanego czatu WhatsApp.

WiFi

W miejscach publicznych nie korzystaj z niezabezpieczonego WiFi. Nie wykonuj też operacji na koncie bankowym, transakcji, przelewów.

Publiczny komputer

Jeśli korzystasz z komputera np. w bibliotece, nie korzystaj z opcji “zapamiętaj hasło” w przeglądarce. Korzystaj z trybu “okna incognito” albo tzw. “trybu prywatnego”. Dzięki temu, po zamknięciu okna przeglądarki usunięte zostaną tzw. ciasteczka oraz cała historia wyszukiwania i odwiedzonych stron.

HTTPS

Korzystaj z HTTPS – (Hypertext Transfer Protocol Secure) – szyfrowana wersja protokołu HTTP). Można do tego użyć wtyczki do Firefoxa lub Chrome HTTPS Everywhere.

Aplikacje

Jeśli korzystasz z aplikacji na smartfonie, przeczytaj przed instalacją do jakich danych żądają dostępu.

Używaj blokady

Ustaw hasło blokady do telefonu i komputera. Zasady tworzenia haseł patrz pkt. 2. Hasło cyfrowe do telefonu nie powinno być datą urodzenia, a w przypadku zapomnienia hasła należy ustawić drugą metodę awaryjną.

Zebrałam te zasady w jednym miejscu. Jeśli chcesz je mieć zawsze pod ręką pobierz mój ebook: #bezpieczeństwowsieci.

Zajrzyj do uaktualnionego artykułu na temat bezpieczeństwa w sieci.

infoblogerka
infoblogerka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *