Bullet Journal – najlepszy sposób zarządzania czasem

Temat dzisiejszego posta jest dość zagadkowy, jeśli do tej pory nikt z Was nie słyszał o Bullet Journal. Co to jest Bullet Journal? Jak jest napisane na oficjalnej stronie BuJo to „The Analog System for the Digital Age”

The Bullet Journal is a customizable and forgiving organization system. It can be your to-do list, sketchbook, notebook, and diary, but most likely, it will be all of the above. It will teach you to do more with less.

Ile razy stojąc w księgarni na początku roku albo tuż przed końcem poprzedniego i szukając kalendarza stwierdziliście że nie ma tam nic dla Was? Ja mogę przyznać, że wiele razy mi się to zdarzyło. Czytajcie dalej jeśli chcecie wiedzieć jak rozwiązać ten problem.

Zazwyczaj szukam kalendarza w rozmiarze A5 lub B5 – format A4 jest już dla mnie za duży, szczególnie jeśli chcę go mieć zawsze ze sobą, nawet jeśli biorę rano mniejszą torbę niż zazwyczaj. Dodatkowo wymagam, aby dni od poniedziałku do niedzieli znajdowały się na dwóch stronach, tak, abym mogła mieć spojrzenie na cały tydzień z góry. Całkowicie zbędnym jest dla mnie spis kontaktów, czyli standardowe kartki z literkami, gdzie można wpisywać numery telefonów czy adresy. Potrzebuję za to dodatkowego miejsca na swoje zapiski pomiędzy miesiącami ewentualnie część kartek zupełnie gładkich na swoje coraz bardziej rozrastające się „marginesowe bazgroły”.

Trudno mi było gdziekolwiek dostać taki kalendarz – organizer, a więc postanowiłam zrobić go sama. BuJo był również jednym z tematów na zajęciach DIY Działaj! dla dziewczyn, które prowadzę. Początek roku jest zawsze świetną okazją do zrobienia czegoś takiego.

Na początku pomyślałam, że kalendarz umieszczę w segregatorze, a projekty poszczególnych kartek zrobię w programie graficznym. Taką opcję zaproponowałam dziewczynom na zajęciach.

Później jednak doszłam do wniosku, że w moim przypadku się to nie sprawdzi ze względu na wygodę notowania, która jest ograniczona metalowymi kółeczkami na kartki. Do tego wydrukowanie projektu stron tak, żeby wszystko wyglądało schludnie przy druku obustronnym, okazało się dość trudne i dość czasochłonne, a nie o to tutaj chodzi. Dodatkowo dziurki w kartkach wyglądają mało estetycznie, jeśli zabiera się notatnik wszędzie i cały czas coś zapisuje.

Kiedy szukałam innego pomysłu, przypomniałam sobie właśnie o Bullet Journal.

Co to jest Bullet Journal?

W skrócie, to organizer, kalendarz lub notatnik tworzony własnoręcznie w pustym zeszycie dowolnego rozmiaru. Jeśli są tu osoby zainteresowane ideą, odsyłam na oficjalną stronę: www.bulletjournal.com.

Zalety Bullet Journal

 • możliwość personalizacji
 • możliwość wyboru formatu organizera
 • możliwość wyboru wyglądu organizera
 • koszt

Wady Bullet Journal

 • zajęcie wymagające czasu zarówno przy tworzeniu jak i zaplanowaniu całości
 • zajęcie wymagające cierpliwości
 • koszt

Krok po kroku

Zeszyt

Oryginalny BuJo (ten z linku powyżej) tworzony jest w zeszycie… w kropki.  Jednak można do tego celu użyć dowolnego zeszytu – w kratkę, linie lub gładkiego – liczy się tylko wygoda właściciela. Na rynku jest dostępnych o wiele więcej różnych zeszytów niż organizerów, dlatego format i rodzaj okładki również można sobie wybrać.

Ja preferuję rozmiar B5 – jeśli mam luzem jakieś kartki formatu A5, lub złożone w połowie A4 to nie będą z niego wystawać tak jak przy standardowym rozmiarze zeszytu szkolnego. Lubię też, gdy notatnik jest szyty – po otwarciu go w środku strony ładnie się układają i nie robią się brzydkie zagięcia, a przy tym (choć minimalnie) mam większą przestrzeń do pisania czy rysowania. Z kolei grubsze strony zagwarantują, że nasz tekst nie będzie przebijać na drugą stronę kartki.

Ja znalazłam zeszyt w kropki stacjonarnie w Świecie Książki i jest to dokładnie ten notatnik. Niestety nie jest on idealny, choć ma dużo plusów. Co prawda jest to zeszyt szyty, ale jednocześnie klejony, a więc kartki (niestety) nie układają się całkiem na płasko. Papier o gramaturze 70 g/m2 nie jest na tyle gruby aby notatki nie prześwitywały. Dodatkowo w opisie zeszytu na stronie jest informacja że posiada dodatkowe perforowane strony ułatwiające wydzieranie kartek – mój tego nie ma, choć dla mnie to zaleta. Kolejnym plusem jest to, że pośród niebieskich kropek, na każdej stronie znajdują się dodatkowe – czerwone. Mają one zadanie ułatwić odnajdywanie środka każdej strony w pionie i poziomie.

bullet journal infoblogerka

Narzędzia do pisania

Do wypełniania mojego organizera używam:

 • cienkopisów STABILO point 88 lub Rystor RC-04 – do nagłówków i podkreślenia ważnych rzeczy. Również każdy miesiąc ma swój kolor.
 • do pisania tzw contentu czyli wszelkich notatek używam długopisu TOMA to-031, cienkopisu kreślarskiego firmy Rystor, lub dowolnego innego,
 • do nazw moich list (o których będzie dalej) używam pióra Manuscript
bullet journal infoblogerka

Do dzieła!

Po zakupie wszystkich potrzebnych rzeczy, należy rozpisać sobie listę wszystkich elementów, które będą potrzebne w ciągu okresu czasu na który kalendarz powstaje. Ja zrobiłam po kolei:

 1. na jednej stronie widok całego roku w podziale na miesiące
 2. kolejno miesiące w podziale tygodniowym (pełny tydzień od poniedziałku do piątku na jednej stronie z lukami na notatki
 3. przydatne listy różnych rzeczy, niektóre jednostronne a inne dwu i wielostronnicowe

Przykładowe „listy rzeczy”:

 1. Rozrywka i relaks
  1. Interesująca muzyka
  2. Filmy do obejrzenia (D lub DO), obejrzane (O lub OB) lub polecone (P) [dzięki legendom, np. literkowym można zrobić listę 3w1]
  3. Gry planszowe do zagrania
  4. Pomysły DIY do wypróbowania
 2. Nauka
  1. plan zajęć w podziale na semestry
  2. nauka dowolnego języka w dowolnym okresie czasu*
  3. przydatne słówka w obcym języku do zapamiętania
 3. Uroda
  1. lista lakierów do paznokci (ważne jeśli ktoś używa hybryd i nie chce dublować kolorów, bo przecież ceny nie są niskie)
  2. Wishlista kosmetyków do twarzy, ciała, włosów itp
  3. Hity kosmetyczne (wypróbowane lub do wypróbowania) – taki mini KWC z wizaz.pl
 4. Inne
  1. lista prezentów z tabelą jaki to prezent, dla kogo w jakiej cenie i gdzie można go kupić
  2. pomysły na posty na bloga
  3. Social Media jeśli ktoś prowadzi profil

Część z tych list mam również u siebie.

Ktoś z Was ma własny BuJo? A może macie go w planach? Jakich list byście użyli?

Gabriela Kurowska
Gabriela Kurowska

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *