Dzień otwarty Ośrodka Psychoterapii, Rozwoju i Edukacji w Wieliczce – zajęcia i warsztaty dla dzieci i rodziców 

Warsztaty i zajęcia dla dzieci i rodziców czyli dzień otwarty OPRE w Wieliczce 29.09.2018 r.

Witajcie,

dzisiaj mam przyjemność poinformować o dniu otwartym Ośrodka Psychoterapii, Rozwoju i Edukacji w Wieliczce.

Już 29 września w godzinach od 10.30 do 12.30 zespół OPRE zaprasza na prelekcje i warsztaty dla rodziców. Tematem będzie terapeutyczna rola zabawy i bajki. Rodzice będą mogli uczestniczyć w grupie rozwojowej. W tym czasie dla dzieci organizowane będą zajęcia prowadzone w oparciu o autorski projekt „Zwierzątkowo” na duńskich klockach bOblesach. Psychoterapia jest tematem, który porusza się coraz częściej w przestrzeni publicznej, jako dotąd zaniedbywany aspekt życia. Chodzi o to, że dbanie o zdrowie fizyczne, nie jest niczym nadzwyczajnym. Jeśli mamy objawy grypy to idziemy do lekarza. Innymi słowy, dzień otwarty Ośrodka Psychoterapii, Rozwoju i Edukacji w Wieliczce może być dobrym momentem, aby dowiedzieć się jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci.

POKAZ ZAJĘĆ „ZWIERZĄTKOWO” – cały dzień (3 grupy)

Jak można przeczytać na stronie OPRE: projekt „Zwierzątkowo”, (na który trwa aktualnie nabór na sezon 2018/19, więcej: tutaj!) to zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, które łączą elementy pracy wychowawczej i sensomotoryki. To jedyne w Polsce zajęcia wykorzystujące duńskie klocki bOblesy pobudzające sensomotorykę i umiejętności komunikacji w grupie.

Podczas pokazu zajęć w Dniu Otwartym dzieci będą mogły zapoznać się z bOblesami. Na przykład zbudować z tych klocków jajko, wejść do środka i wykluć się przy aplauzie rówieśników! Super zabawa gwarantowana 🙂

Zajęcia prowadzą: pedagog Maria Kudroń, terapeuta rodzinny Anna Payne

Grupy:
1. godz. 10:30,
2. godz. 11:30,
3. godz. 12:30

Obowiązkowe zapisy – ilość miejsc ograniczona!
Zapisać się można:
telefonicznie: 530-717-346 lub

mejlowo: zwierzatkowo.bOblesy@gmail.com

„Terapeutyczna rola zabawy” – godz. 10:30
prelekcja dla rodziców

Bawiąc się dziecko zdobywa doświadczenia, a zabawa wypełnia większość jego życia. Możemy pomóc mu powiększyć zasób tych doświadczeń dostarczając mu nowych pomysłów na zabawę i pomagając w tworzeniu bezpiecznego środowiska, w którym te pomysły będzie mogło realizować. Wszyscy wiemy, że dzieci bawią się dla przyjemności, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że bawią się aby ujarzmić lęk, czy zapanować nad niepokojem. Kiedy lęk jest zbyt duży zabawa zaczyna mieć charakter przymusu. Czasem to my dorośli możemy podsunąć dziecku pomysł zabawy, która będzie miała terapeutyczny charakter, częściej jednak dzieci same po niego sięgają jeżeli stworzymy dogodne do tego warunki, jak dziewczynka, która bojąc się ciemności, w „Miasteczku” „bawiła się w noc”. W efekcie dziewczynka mogła przestać spać przy świetle.

Beata Kicińska – terapeutka, autorka programu terapeutycznego dla dzieci „Miasteczko”.

„Jak napisać bajkę dla dziecka” – godz. 11:30
prelekcja dla rodziców

Terapeutka Iwona Pasławska-Smęder pisanie dla dzieci zaczęła od bajek dla swojego syna. Jego ulubionym bohaterem był stworek Florek. Mógł na przykład wybrać się na podwórko i tam nie szła mu gra w piłkę. Czuł się inny. Miał cienkie nóżki. Psychoterapeutka opowie jak skonstruowana powinna być bajka. Jak to zrobić, aby pomogła dziecku przeżyć, zrozumieć coś ważnego i czasem bardzo trudnego.

„Rodzic też człowiek” – godz. 12:30

Ostatnio usłyszałem rodzinną anegdotę – zmęczona mama zasypywana pytaniami od malucha, wzdycha
– „Nie ma człowiek chwili spokoju.”
– „Przecies, ty nie jesteś cłowiek, ty jesteś mama” – mówi oburzony czterolatek.

Trafiają na moje warsztaty zagonieni, przemęczeni rodzice, pełni poczucia winy, bo np. okazali złość przy dziecku. Tymczasem podstawą do tego, aby dziecko dobrze się czuło, jest dobre samopoczucie rodzica. Wniosek, rodzice dbajcie o swój dobrostan. Poświęcać się wychowaniu, to nie znaczy, że jesteście robotami bez uczuć. Prowadzę dla rodziców grupy rozwojowe „Odkrywcy”, na których rodzice mogą uzyskać świadomość siebie, rozpoznają paletę emocji. Dzieci nas naśladują, od rodziców mogą nauczyć się bezpiecznego okazywania złości, rozczarowania, smutku czy umiejętności wyznaczania granic.
Igor Popilowski – terapeuta


Podsumowanie

Zajęcia odbędą się w Ośrodku Psychoterapii Rozwoju i Edukacji w Wieliczce przy ulicy Kosiby nr 3.

Zapisy:
telefoniczne na numer: 530-717-346
mailowo na adres: zwierzatkowo.bOblesy@gmail.com
Na zajęcia pt. Zwierzątkowo obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną ilość dzieci  w każdej grupie.

Projekt wspiera grupa aktywnych społecznie mieszkańców Małopolski – „Wolna przestrzeń”

Więcej informacji o OPRE można znaleźć tutaj.

* zdjęcia udostępnione z materiałów prowadzących zajęcia Marii Kudroń i Anny Payne

Gabriela Kurowska
Gabriela Kurowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *