Zarabiaj więcej na WordPressie. Kurs WordPressPLUS dostępny w przedsprzedaży.
Sposób na… Konwersję plików czyli jak zrobić worda z pdf
W pracy lub w domu nie raz spotkałam się z potrzebą skonwertowania pliku do jakiegoś innego formatu. Dość łatwo to zrobić w przypadku konwersji np dokumentu Word na pdf, mamy dwa proste sposoby:
Jak zrobić PDF z Worda?
1. Po utworzeniu porządnej treści w edytorze Office Word klikamy Plik – – > zapisz jako…, wpisujemy nazwę i z listy rozwijanej wybieramy format pliku “pdf”.
2. Korzystamy z darmowego oprogramowania, np wirtualnej drukarki PDF Creator i po jej zainstalowaniu postępujemy z plikiem tak, jakbyśmy chcieli go wydrukować na klasycznej drukarce (Ctrl+P), przy czym wybieramy zamiast zwykłej drukarki właśnie tą wirtualną i oczywiście miejsce docelowe na dysku komputera, w którym chcemy zapisać plik.
Trudność pojawia się gdy mamy gotowy plik pdf i potrzebujemy “wyciągnąć” z niego sam tekst, ale i na to jest kilka sposobów, trzeba jednak najpierw rozróżnić dwa typy pliku pdf:
A) Taki w którym da się zaznaczyć tekst;
B) Taki w którym treść jest obrazem (np. utworzony w wyniku skanowania kartki z tekstem)
W przypadku typu A (treść jest tekstem)
Wystarczy zaznaczyć tekst i skopiować go do edytora, w którym nanosimy poprawki. Jeśli w takim pdfie są jakieś grafiki lub zdjęcia, możemy zrobić zwykły zrzut ekranu i później wkleić je w odpowiednie miejsce w naszym pliku.
W przypadku typu B (treść jest obrazem)
Sposób 1. pdf – word online
W przypadku pliku ze zdjęciami czy grafikami polecam skorzystanie z narzędzia dostępnego przez stronę pdf2docx.pl. Trzeba w odpowiednie miejsce przerzucić plik z komputera, kliknąć na miniaturkę pliku, lub przycisk “pobierz wszystko”, a potem ściągnąć wersję w żądanym formacie.
Po otwarciu skonwertowanego pliku w większości przypadków zachowany jest układ oryginału, różnić się mogą nieco fonty, czyli kroje czcionki, ale to można zmienić w zwykłym edytorze.
Serwis proponuje jeszcze inne rodzaje konwersji: PDF –> DOC (wcześniejsze wersje edytora MS Office Word) PDF –> TEXT (zwykły tekst bez formatowania, taki jak w notatniku systemowym) PDF –> JPG (obraz) PDF –> PNG (obraz) XPS –> PDF PDF Compressor (zmniejszanie wagi pliku pdf, przydatne do wysyłania przez skrzynki mailowe o ograniczonej wielkości pliku) Combine PDF (łączenie dwóch plików PDF w jeden) JPG –> PDF (obraz na plik PDF)
Strona zapewnia że wszystkie przesłane dane lub pliki zostaną usunięte po jednej godzinie.
W przypadku typu B (treść jest obrazem)
Sposób 2. pdf – word program
Można skorzystać z programu specjalnie przeznaczonego to takich czynności np. Abby Fine Reader – jest on dość intuicyjny. Minusem tego rozwiązania jest to, że takie programy zazwyczaj trzeba kupić, aby korzystać z nich przez dłuższy czas. Jeśli wiemy że skorzystamy z programu jednorazowo, możemy się zdecydować na ściągnięcie od wydawcy wersji trial, czyli próbnej pozwalającej na użycie go za darmo przez 30 dni.
Są jeszcze inne programy tego typu, jednakże nie udało mi się znaleźć takiego, który pozwala na edycję tekstu “wyciągniętego” ze skanowanego pdf (przynajmniej w wersji bezpłatnej).
W przypadku typu B (treść jest obrazem)
Sposób 3. Jak zrobić pdf z Worda bezpłatnie? bez dodatkowych narzędzi
Sposób który mnie najbardziej odpowiada nie wymaga ściągania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy jedynie konto Google (posiadanie konta Gmail) i usługi Dysk Google. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy z niego skorzystać bezpośrednio przez posiadaną przeglądarkę internetową (Chrome, Firefox, Opera, Edge itp).
Wszystko co należy zrobić to:1. przesłać na konto dysku Google wybrany plik i otworzyć jego podgląd klikając na niego,2. wybrać opcję (u góry ekranu nad plikiem) “otwórz w: Dokumenty Google“.
Zależnie od wielkości i obszerności pliku konwertowanie może potrwać nawet kilka minut. Kiedy już się zakończy, wystarczy edytować plik bezpośrednio w edytorze w przeglądarce, lub skopiować treść do innego edytora zainstalowanego na naszym komputerze. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności ściągania dodatkowych programów, minusem za to jest to że układ, fonty i tabele mogą nie być zachowane z oryginalnego dokumentu.
Podsumowując każdy ze sposobów na to jak zrobić worda z pdf ma swoje plusy i minusy. Można użyć specjalnego programu przeznaczonego do konwersji pliku ale na dłuższą metę trzeba będzie go wykupić. Można skorzystać z internetowego narzędzia, pod warunkiem że nasz pdf jest tekstowy, choć mogą się w nim znajdować dodatkowe grafiki, choć w przypadku poufnych dokumentów nie ryzykowałabym przesyłania pliku na zewnętrzny serwer. Opcją która mnie najbardziej przypadła do gustu jest użycie konta Google i Dokumentów Google, nawet pomimo ewentualnych przekłamań w układzie czy różnicy kroju czcionki w stosunku do oryginalnego pliku.
A wy znacie jakieś sposoby na łatwą konwersję plików? Z którego sposobu korzystacie?
Your content is amazing just bookmarked for reading all posts one by one. Thank you. https://financiallyadvice.com/