Zarabiaj więcej na WordPressie. Kurs WordPressPLUS dostępny w przedsprzedaży.
Jak wyszukiwać informacje w Internecie? 7 kroków
Ilu z was nigdy nie spotkało się z uczuciem frustracji podczas szukania informacji w sieci? Ilu zastanawiało się dlaczego nie może odnaleźć konkretnej informacji, skoro podobno w Internecie jest wszystko? Jeśli spotkaliście się kiedykolwiek z takim problemem, albo zdenerwował was brak wyników na zadane pytanie, mam dobrą wiadomość! Oto kilka wskazówek jak wyszukiwać informacje w Internecie, aby odnajdywać odpowiedzi!
Najlepszym sposobem, aby skutecznie przeprowadzić wyszukiwanie informacji w Internecie jest zmienianie wyszukiwarek, wpisywanie haseł do wyszukiwarki w różnych językach, używanie synonimów, wyszukiwanie w treści stron www, używanie operatorów logicznych, używanie komend i przeszukiwanie ukrytego Internetu.
Zmieniaj wyszukiwarki
Obecnie najpopularniejszą wyszukiwarką internetową jest Google. Wg badań gemiusRanking, między 30 maja, a 5 czerwca 2016, z Google’a korzystało 96,26% internautów (jest to procentowa liczba wizyt rozpoczętych wejściem z domen wyszukiwarek na witryny uwzględnione w badaniu gemiusTraffic). 2,14% internautów korzystało z Binga. Wyszukiwarki posiadają różne algorytmy wyszukiwania, dlatego wskazane jest użycie kilku, zamiast jednej. Może to spowodować ukazanie innych wyników. Być może szukając przez Bing czy Duck Duck Go znajdziecie coś, czego nie pokazało Google. Dla osób poszukujących artykułów z literatury naukowej przydatnym narzędziem będzie z pewnością Google Scholar, które pozwoli odnaleźć dostępne w sieci publikacje naukowe.
Wyszukuj informacje w różnych językach
Spróbujcie wyszukać to samo hasło w różnych językach. Szczególnie dotyczy to obrazów. Często zdarza się, że autorzy zdjęć opisują je również w języku angielskim. Z kolei jeśli szukacie zdjęć, zabytków z innego kraju warto przetłumaczyć sobie jego nazwę na język używany w danym kraju. Np. pola elizejskie i po francusku: Avenue des Champs-Élysées. Odpowiedniki można znaleźć np. w Wikipedii.
Używaj synonimów
Najpierw ustalcie słowa kluczowe, które was interesują w związku z problemem, który staracie się rozwiązać. Następnie spróbujcie też znaleźć słowa które mają podobne znaczenie. Można w tym celu skorzystać ze słowników synonimów, które są dostępne online.
Wyszukuj w treści stron
Jeśli już znajdziecie stronę internetową, na której jest sporo treści, ale trudno jest znaleźć konkretną informację, spróbujcie poszukać lupki. Pomoże ona przeszukać całą witrynę. Możecie też użyć skrótu klawiszowego CTRL+F, aby znaleźć frazę, która was interesuje na danej podstronie.
Wyszukuj korzystając z operatorów logicznych
Operatory logiczne, inaczej operatory Boole’a to znaki, które dodaje się do zapytania wyszukiwawczego, aby je uściślić. Operatory jakich możemy użyć to:
- AND/I który oznacza iloczyn lub część wspólna zbiorów.
- OR/LUB to suma zbiorów czyli elementy które należą do jednego lub drugiego zbioru.
- NOT/NIE, czyli elementy jednego zbioru, ale nie należące do drugiego
Używaj komend
Jeśli szukacie określonego typu pliku można użyć komendy: filetype:pdf. Przykładowo: jeśli wpiszecie w przeglądarce: “pola elizejskie filetype:pdf” poskutkuje to ukazaniem wyników, które będą zawierały pliki w formacie PDF związane tematycznie z Polami Elizejskimi. W Komendzie zamiast “pdf” można wpisać dowolny inny format pliku “docx”, “jpg” czy “mp3”, zależnie od tego, czego się szuka. Jeśli szukacie jakiejś informacji na konkretnej stronie www, w konkretnej domenie, użyjcie komendy “site”. Ta opcja jest przydatna jeśli potrzebujemy informacji z konkretnej lokalizacji (strony). Np. “godziny otwarcia site:www.rajska.info” – takie zapytanie ukaże nam podstrony w obrębie serwisu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie na których znajdują się słowa godziny i otwarcia.
Przeszukuj tzw. Ukryty Internet
Jeśli chcecie skutecznie wyszukiwać informacje w Internecie nie można zapomnieć o tzw. Deep Web. Są to bazy danych, spisy, zestawienia, których zawartości Google nie indeksuje. Poszukując jakiejś książki warto udać się do katalogu biblioteki, która może ją posiadać w zbiorach. Przydatnym narzędziem jest NUKAT czyli Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny, zawierający rekordy pozycji z wszystkich bibliotek naukowych w Polsce.
Artykuł przedstawia skuteczne strategie wyszukiwania informacji w Internecie, które mogą pomóc w uniknięciu frustracji związanej z brakiem odpowiednich wyników. Zaleca się zmianę wyszukiwarek, poszukiwanie w różnych językach i używanie synonimów. Wskazuje także na operatorów logicznych oraz korzyści z przeszukiwania treści stron. Dodatkowo, zachęca do korzystania z narzędzi jak Google Scholar oraz eksplorowania zasobów “Ukrytego Internetu”, co może znacznie ułatwić znalezienie potrzebnych informacji.