Niesłabnącym zainteresowaniem na tej stronie cieszy się rozwiązanie problemu z połączeniem sieciowym na Androidzie, dlatego wrzucam kolejny post z cyklu „rozwiązanie problemu”. Tematem dzisiejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, jak wydłużyć czas pracy telefonu na jednym ładowaniu baterii.
W sieci takich artykułów jest już całkiem sporo. Niestety ich minusem jest to, że oprócz oczywistego wydłużenia czasu działania smartfona na jednym ładowaniu przy okazji zamieniają go w drogą cegłę. W końcu po co mi smartfon, z którego nie mogę normalnie korzystać, tylko po to, żeby by bateria w telefonie była dłużej naładowana. Bez sensu. Równie dobrze mogę wyłączyć telefon i efekt będzie taki sam. Jeśli chcecie uniknąć podejmowania radykalnych rozwiązań i jednocześnie sprawić, żeby faktycznie bateria w telefonie trzymała dłużej – zapraszam do czytania.
Problem z baterią w Huawei P30 Pro
U mnie zaczęło się od tego, że musiałam ładować telefon dwa razy dziennie (raz rano, a drugi raz w okolicach godziny 15 w pracy), żeby móc korzystać z niego cały dzień. Jako, że mam w telefonie bilet miesięczny, to nie mogę sobie pozwolić na rozładowanie telefonu przed dotarciem do domu.
Na samym początku po zakupie telefonu na jednym ładowaniu wytrzymywał półtora dnia. A muszę przyznać, że odkąd go kupiłam to wszystkie rzeczy, które dotychczas robiłam na komputerze przerzuciłam na telefon. Tym bardziej byłam zachwycona długością pracy przy takim użytkowaniu. Oczywiście z czasem ilość tych rzeczy się zmniejszyła. Po trzech latach bateria w telefonie trzyma 3/4 dnia. Różnica kolosalna.
Podjęłam więc decyzję o wymianie baterii na nową — w końcu po trzech latach mogła stracić swoje pierwotne właściwości. Po trudnych przejściach z wymianą w efekcie okazało się, że w czasie pracy na jednym ładowaniu nie ma żadnej różnicy. Mówiąć żadnej mam na myśli, że naprawdę nic się nie zmieniło. Bateria trzymała dokładnie taką samą ilość czasu. Telefon nadal nie był w stanie wytrzymać całego dnia. W serwisie dowiedziałam się, że zbyt intensywnie używam telefonu…
Na rozwiązanie wpadłam sama i to przypadkowo. Okazało się, że największym winowajcą była włączona funkcja skanowania sieci WiFi i Bluetooth w celu poprawiania dokładności ustalania lokalizacji.
Co zrobić żeby wydłużyć czas pracy baterii w smartfonie?
Wyłącz skanowanie sieci Wifi i skanowanie Bluetooth
- Wejdź w ustawienia telefonu (górna belka i symbol koła zębatego),
- Wejdź w ustawienia lokalizacji,
- Wejdź w ustawienia zaawansowane,
- Wyłącz skanowanie WiFi i skanowanie bluetooth,
BONUS: dodatkowo w usługach lokalizacyjnych możecie wejść w „dokładności lokalizacji Google” i wyłączyć zwiększanie dokładności ustalania lokalizacji poprzez skanowanie WiFi i sieci komórkowych, a lokalizacja ustalana będzie jedynie na podstawie GPS. Zachęcam was też do poczytania o tym jak Google znajduje lokalizację i zwiększa jej dokładność.
Co jeszcze można zrobić, żeby bateria w telefonie trzymała dłużej (nie zamieniając telefonu w drogą cegłę)
Oprócz tego, żeby jedno ładowanie baterii wystarczało na dłużej można podjąć następujące kroki:
Wyłącz nieużywane moduły.
Mówiąc o modułach mam na myśli takie funkcje jak Bluetooth, WiFi, NFC czy HotSpot. Jeśli korzystasz z internetu przez dane komórkowe (internet z karty sim), to wyłącz WiFi i na odwrót. Jeśli nie korzystasz ze słuchawek czy trybu samochodowego i nie potrzebujesz Bluetooth, to go wyłącz. NFC włączaj tylko podczas płacenia. Nie ma sensu utrzymywać włączonych funkcji, których się nie używa. Na Huaweiu jest też coś takiego jak Huawei Share. Na smartfonach innych marek również mogą być jakieś firmowe szczególne opcje — warto sprawdzić. Włączanie tych modułów, jedynie na czas ich używania z pewnością wpłynie na wydłużenie czasu od jednego ładowania do drugiego
Odinstaluj nieużywane aplikacje
Aplikacje działają w tle. Oznacza to, że nawet kiedy aktualnie nie używacie jakiejś aplikacji, to ona i tak działa. Na przykładzie Instagrama — nawet kiedy go nie używacie, to on łączy się z siecią, aby wysłać powiadomienie, kiedy ktoś zareaguje na wasze posty lub wrzuci nowe zdjęcie lub relację. Im więcej ich jest, tym większe obciążenie baterii. Aby ograniczyć zużycie baterii przez aplikacje działające w tle — odinstalujcie te niepotrzebne.
Przyciemnij podświetlenie ekranu
Aktualnie standardem we współczesnych telefonach jest autoregulacja podświetlenia ekranu. Warto z niej korzystać, a nie ręcznie rozjaśniać ekran. Funkcja ta dostosuje odpowiednią jasność do warunków otoczenia. Znacząco wpłynie to na czas pracy baterii.
Tryby oszczędzania energii
W każdym smartfonie są tryby oszczędzania energii. Warto z nich korzystać, wtedy gdy z telefonu korzystacie mniej, np. w pracy albo w nocy. Tryb oszczędzania baterii (przynajmniej w Huawei P30 Pro) wyłącza synchronizację, więc warto pamiętać, żeby ten tryb później wyłączyć. Jeśli tego nie zrobicie nie będzie się synchronizował kalendarz (nie będziecie mieć podglądu w zaplanowane wydarzenia) czy skrzynka mailowa (nie będę się ściągać nowe maile i nie dostaniecie odpowiedniego powiadomienia). Sama włączam tryb oszczędzania energii wieczorem przed pójściem spać (telefon ładuję rano przed wyjściem do pracy). Przy okazji jest to dla mnie moment odpoczynku od ekranu i łatwiej się zasypia.
Macie jeszcze jakieś ciekawe sposoby na to co zrobić żeby bateria w smartfonie trzymała dłużej?