Zarabiaj więcej na WordPressie. Kurs WordPressPLUS dostępny w przedsprzedaży.
Targi Książki Kraków 2021
Wczoraj zakończyły się 24. Targi Książki w Krakowie. Z przykrością stwierdzam, że gościem na targach nie byłam przez ostatnie trzy edycje. Zapraszam na krótką relację z Targów Książki 2021 w Krakowie.
Jak przystało na rok, w którym Stanisław Lem obchodziłby swoje setne urodziny, jedną z wielu atrakcji na Targach była Strefa Lema. Zaprezentowano w niej około 120 wybranych wydań powieści Solaris w przekładach z całego świata. 16 grafik autorstwa Daniela Mroza, które stanowią ilustracje do Bajek robotów, Dzienników gwiazdowych i Cyberiady. Niestety gdzieś mi zniknęły ich zdjęcia, ale poszukałam w Internecie i można je zobaczyć (i również kupić) tutaj.
Dom emisyjny Manuscriptum – Targi Książki 2021
Manuskrypt Wojnicza
Bardzo mnie zafascynowało stoisko Domu Emisyjnego Manuscriptum. Wysłuchałam bardzo bogatego w ciekawostki wykładu na temat tak zwanego manuskryptu Wojnicza. Przyznaję, że słyszałam o nim po raz pierwszy. Pan, który zaproponował mi ciekawą historię w ciągu kilku minut zebrał pokaźną grupkę chętnych do wysłuchania historii o średniowiecznym rękopisie. Jego autor, pismo, język i ryciny pozostają nieodgadnione, a każda z teorii na jego temat szybko upada. Tekst zbudowany jest z około 35 tysięcy słów, które zapisane są w nieznanym nam języku. Podobno wiadomo, że nie napisała tego osoba np. chora na schizofrenię, ani z żadnymi zaburzeniami psychicznymi. Grafiki, które znajdują się w manuskrypcie przedstawiają rośliny, których nie można zidentyfikować, ciała niebieskie z dziwnej perspektywy – jakby nie były rysowane z Ziemi. Ta historia jest tak niesamowita, że prawdopodobnie poświęcę temu zupełnie osobny post.
Krzysztof Kolumb
Na uwagę zasługuje również zestaw składający się z faksymile rękopisu dziennika pokładowego Krzysztofa Kolumba sporządzonego przez Bartolomea de Las Casas, w oprawie z naturalnej skóry ozdobionej ośmioma kopalami kolumbijskimi i kamieniem Larimar, listu Kolumba skierowanego do władców Hiszpanii Ferdynanda i Izabeli Katalońskiej wydanego w formie książkowej oraz blendu ciemnego rumu Harewood z 1780 roku (najstarszego znanego na świecie rumu) z kolumbijskim rumem Dictador z 1980 r.
Nie jest tajemnicą, że istnieją wątpliwości co do pochodzenia Kolumba. Co ciekawe, istnieje teoria zakładająca z wysokim prawdopodobieństwem, że Krzysztof Kolumb miał polskie pochodzenie i był synem Władysława III Warneńczyka. Potwierdzać to założenie mają notatki Krzysztofa Kolumba odnalezione między innymi w jego listach czy dzienniku oraz… podobieństwo do króla Polski. Prowadzone są obecnie badania DNA mające potwierdzić lub wykluczyć słuszność tej teorii.
Zachęcam do zajrzenia na stronę internetową Manuscriptum. Jest tam pełny, szczegółowy opis tych pięknie wykonanych naukowych kopii. Można też zapoznać się z historią tego wyjątkowego alkoholu.
Faksymile
Pan, który opowiadał nam o tych pięknych i zagadkowych przedmiotach uchylił rąbka tajemnicy również na temat tego jak powstają faksymile. Proces stworzenia artystycznej kopii manuskryptu trwa długo. Jest to ręczna robota, należy odpowiednio dobrać materiały oraz narzędzia, które pozwolą zachować jak najwierniejszą zgodność z oryginałem. Co ciekawe, kopiuje się nie tylko wygląd oryginalnego materiału, ale również to, jaki jest w dotyku oraz jego zapach. Taka kopia ma sprawiać wrażenie, że trzyma się w ręce oryginał. Jest to przydatne kiedy oryginał nie może być wystawiony na światło UV. Jeden dzień takiej ekspozycji postarza materiał o jakieś 50-60 lat.
Na stoisku Tezeusza, internetowego antykwariatu można było wziąć do ręki (i kupić) wydanie Mein Kampf w języku niemieckim, zaznajomić się z kompletem powieści Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie.
Oprócz tego w ramach 15 odsłony akcji “Książka za Książkę” Agora S.A., Targi w Krakowie Spółka z o.o. i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zbierały od hojnych darczyńców książki, które trafią do bibliotek, w zamian za co można było otrzymać kupon rabatowy na zakup nowych pozycji do wykorzystania na stoiskach wydawnictw, które dołączyły się do akcji.
Wiedziona ostatnią fascynacją tematyki około psychologicznej udało mi się upolować między innymi: Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów Temple Grandini i Richarda Panka oraz Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych Erica R. Kandela. Zgarnęłam też kilka gadżetów do Kotterka oraz pakiet książek z wydawnictwa BoSz o legendach zamków karpackich, sudeckich i świętokrzyskich, Bestiariusz Słowiański i Duchy polskich miast i zamków.