Jak założyć bloga bezpłatnie na WordPress.com?

Zawsze myślała/eś o tym, by pisać. Sprawia Ci to przyjemność, ale nie chcesz tego robić do szuflady? Załóż blog! Możesz to zrobić za darmo, a jeśli Ci się spodoba, to kto wie? Może za jakiś czas będziesz na nim nawet zarabiać? Jeśli nie boisz się klikać w sieci, ale nie wiesz jak założyć darmowego bloga, nie martw się. Przeprowadzę Cię za rękę przez wszystkie kroki.

Pierwsze co musisz zrobić to:

Zarejestruj się na wordpress.com

Pierwsze, co musisz zrobić to wejść pod ten adres: www.wordpress.com i zarejestrować się. Strona wygląda tak:

jak założyć bloga za darmo artykuł w serwisie infoblogerka

W prawym górnym rogu naciśnij przycisk “Get started”. Jest po angielsku, ale nie martw się, jeśli nie znasz tego języka zbyt dobrze. Panel Wordpressa będzie po polsku.

Po kliknięciu tego przycisku będziesz musiał/a się zarejestrować podając adres email, nazwę użytkownika i hasło. Możesz także połączyć swoje konto na WordPressie z Google lub Apple.

jak założyć bloga za darmo artykuł w serwisie infoblogerka
blog wordpress za darmo

Wybierz domenę czyli Twój adres

Co to jest domena? Domena to Twój adres strony www. Moją domeną jest infoblogerka.pl pod takim adresem mnie znajdziesz w sieci. W przypadku bloga na WordPress.com masz trzy opcje:

  1. opcja z zieloną ramką — bezpłatna — wpisz w pasku wyszukiwania nazwę, pod którą chcesz by znajdował się twój blog. Do tej nazwy zostanie dołączona domena wordpress.com. Pamiętaj, że Wordpress jest popularny. Może się okazać, że nie ma już dostępnej takiej nazwy, jaka pierwsza przyszła Ci do głowy. Wtedy musisz zaakceptować tę zaproponowaną lub wybrać inną. Po wpisaniu wybranej nazwy Wordpress wyświetli Ci też nazwę “zalecaną” oraz “najlepszą alternatywę”. Są to rozwiązania płatne. A dokładnie przez pierwszy rok są darmowe, a następnie płaci się za nie co roku! Jeśli chcesz mieć bloga za darmo, nie wybieraj ich. Jedyną opcją na darmową nazwę jest wybranie takiej, z końcówką wordpress.com. Na poniższym obrazku wyświetla się jako “dostępna” — zaznaczyłam ją zieloną ramką.
  2. opcja z turkusową ramką — płatna zagraniczna — wykupisz domenę za pomocą WordPress.com. Uwaga! Z wordpress.com nie możesz wykupić domeny z polską końcówką czyli .pl
  3. opcja z fioletową ramką — płatna polska — użyj jej wtedy gdy chcesz mieć lub masz własną domenę z końcówką .pl wykupioną u dostawcy usług hostingowych. Jeśli chcesz wykupić i podłączyć domenę zarejestrowaną przez polskiego hostingodawcę możesz skorzystać z mojego linka polecającego.
jak założyć bloga za darmo instrukcja krok po kroku artykuł w serwisie infoblogerka

Wybierz plan hostingowy

Po tym, jak wybierzesz już swoją domenę, staniesz przed wyborem planu hostingowego. Jeśli chcesz mieć bloga za darmo, to wybierz pierwszą opcję – “Zacznij za darmo”. Możesz też przejrzeć jakie płatne opcje są do wyboru — możesz płacić co miesiąc lub raz w roku. Porównaj te dwa sposoby rozliczeń, bo jest między nimi spora różnica. Np. w planie Personal możesz płacić 33 zł miesięcznie (co daje 396 zł rocznie) lub zapłacić 168 zł raz na rok (co daje 14 zł miesięcznie). Nie są to ogromne koszta. Jeśli interesuje Cię płatna opcja, to warto podliczyć sobie wszystkie opłaty i porównać z WordPress.org.

jak założyć bloga za darmo instrukcja krok po kroku artykuł w serwisie infoblogerka

Wybierz cel strony

Tutaj możesz wybrać jaki cel ma mieć Twój blog. Ma to głównie cel statystyczny. Możesz wybrać “pisanie i publikowanie”, “sprzedawanie online”, “promowanie sienie albo firmy”, “import istniejącej już strony” i “inne”. Przy czym, jeśli chcesz sprzedawać z wykorzystaniem sklepu internetowego — wchodzi w grę tutaj już tylko płatna opcja. Możesz pominąć ten krok.

Wybierz tematykę bloga

WordPress prosi Cię o wybranie kategorii tematycznej, czyli o czym będziesz pisać. Możesz pominąć ten krok.

Wybierz jak strona ma wyglądać

W następnym kroku możesz wybrać, jak Twój blog ma wyglądać. Skórki wizualne to motywy. Część z nich jest płatna albo wymaga opłacenia hostingu. Raz wybrany motyw można zmienić w kokpicie Wordpressa. Po kliknięciu wybranego motywu zobaczysz jego podgląd. Możesz się cofnąć, by wybrać inny lub zaakceptować wybór. To, co wybierzesz w tym kroku, nie jest ostateczną wersją twojego bloga. Później będziesz mieć możliwość zmiany tego wyglądu i dostosowanie go do swoich potrzeb! Dostęp do innych motywów znajdziesz w zakładce wygląd.

Sprawdź opcje w kokpicie

To jest Twój kokpit. Możesz tutaj zarządzać całą swoją stroną i blogiem. Przeklikaj poszczególne opcje w menu po lewej stronie i zobacz co tam znajdziesz. Nie martw się! Nic nie popsujesz! W najbliższej przyszłości będą Cię interesowały zakładki:

  • Wpisy – tutaj znajdziesz listę swoich artykułów blogowych,
  • Media – tutaj dodasz zdjęcia, których chcesz użyć na swojej stronie,
  • Strony – tutaj dodasz kolejne strony, które możesz opublikować na swoim blogu, takie jak kontakt
  • Wygląd – tutaj znajdziesz opcje dostosowywania wyglądu Twojego bloga

Stwórz menu główne

Aby to zrobić przejdź do menu wygląd > dostosuj > menu. Jeśli to ma być menu główne, to podaj jego nazwę np. właśnie menu główne. Następnie wybierz opcję “główne menu nawigacyjne”.

jak założyć bloga za darmo instrukcja krok po kroku artykuł w serwisie infoblogerka

W następnym kroku możesz dodać do menu głównego zakładki, które chcesz by się w nim znalazły, np. kontakt, współpraca… Następnie kliknij zapisz zmiany. Wpisane tytuły zakładek, to strony, które pojawią się w zakładce kokpitu “strony”. Musisz tam później przejść aby uzupełnić je o treść.

jak ustawić menu w wordpress artykuł w serwisie infoblogerka

Edytuj nagłówek i stopkę

Kiedy przejdziesz pod adres swojej strony, zobaczysz wstępną treść wygenerowaną przez motyw. Na samym dole znajduje się okienko z przyciskami “edytuj witrynę”, “edytuj” i “statystyki”.

Jeśli klikniesz “edytuj” będziesz mieć możliwość edycji treści strony na której się znajdujesz.

Kliknij, na opcję edytuj witrynę. Przejdziesz do panelu, w którym będziesz mogła/mógł zmienić elementy wizualne całej swojej strony, w tym nagłówek, stopkę i nawigację. Spersonalizujesz też wygląd strony z błędem 404 i inne podobne elementy. Podczas edycji, czarne menu z lewej strony się schowa, by do niego wrócić naciśnij na ikonę WordPressa z lewej u góry.

Kolejność elementów w menu: Kokpit > Wygląd > Nawigacja, Szablony, Fragmenty szablonu

Baw się tym do woli!

jak założyć bloga za darmo artykuł w serwisie infoblogerka

Dodaj zdjęcia i obrazki

W zakładce Media (w kokpicie) możesz dodać wszelkie zdjęcia i obrazki, z jakich będziesz korzystać przy tworzeniu twojej strony www z blogiem. Pamiętaj by to były zdjęcia, które masz prawo wykorzystać, najlepiej twoje własne. Fotki możesz tutaj dodać na dwa sposoby. Przeciągając zawartość Twojego folderu do tego okna albo z pomocą przycisku “dodaj nowy”. Masz 1 GB miejsca do wykorzystania.

Jeśli miejsca Ci zabranie musisz wykupić subskrypcję rozszerzającą. Jednak zanim to nastąpi, podejdź praktycznie do wrzucanych zdjęć. Wybierz tylko takie, które faktycznie wykorzystasz. Zanim je wrzucisz, zadbaj o to, by były jak najlżejsze. Niektóre zdjęcia, które ja wrzucam u siebie mają 20kb (oczywiście przy dobrej jakości). Z pewnością zdjęcie powinno mieć mniej niż 1MB, ja staram się trzymać przedziału do 300 kb. Maksymalna szerokość nie powinna być większa niż 1920 px. Fotki wrzucaj w formacie jpg (png jest dla grafik i obsługuje przezroczystości). Optymalizować możesz je za pomocą Fast Stone Image Viewera. Korzystam z niego od lat i sobie chwalę. Jest kilka narzędzi online, które pomogą Ci przekonwertować zdjęcia, ale według mnie jest z tym za dużo zachodu.

jak założyć bloga za darmo artykuł w serwisie infoblogerka

Zacznij pisać

W zakładce wpisy możesz dodawać kolejne artykuły na swojego bloga i urozmaicać je zdjęciami czy innymi mediami.

Na początku znajdziesz tam przykładowe artykuły utworzone przez twórcę motywu. Możesz je usunąć. Mają one na celu wypełnić stronę treścią, by lepiej się prezentowała na początku jej istnienia.

Edycja wpisu jest bardzo intuicyjna. Edytor udostępniony przez Wordpress.com to Gutenberg, który jest edytorem blokowym. Oznacza to, że poszczególne elementy — bloki — wybierasz z menu po kliknięciu przycisku plusa. Praktyczne jest to, że możesz tam dodać nie tylko akapit z tekstem. Możesz dodać też zdjęcie, galerię, listę elementów i wiele różnych funkcjonalności. Jeśli masz konto na Calendly, możesz wrzucić formularz do umawiania spotkań z klientami wprost ze swojego bloga!

jak założyć bloga za darmo instrukcja krok po kroku artykuł w serwisie infoblogerka

Zadbaj o aspekty prawne

Każda strona powinna mieć regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną i politykę prywatności. Zadbaj o te aspekty zanim wrzucisz stronę do sieci. Link do tych dokumentów umieść np. w stopce. To że z bloga korzystasz bezpłatnie (nawet jeśli na tym nie zarabiasz i nie masz firmy) to takie dokumenty to obowiązek. Możesz je stworzyć samodzielnie (wtedy jest za darmo, ale trzeba poświęcić czas na research) lub zlecić ich stworzenie prawnikowi.

Podsumowanie

Prowadzenie bloga jest świetnym zajęciem na długie wieczory, a jeśli chcesz sprawdzić inne pomysły na jesienną nudę, do zajrzyj do Agi i jej nowego wpisu “Co robić w jesienne wieczory? 20 sposobów na nudę”. W tym wpisie dowiedziałaś się jak założyć bloga bezpłatnie, jak ustawić jego wizualną część, jak pisać posty i dodawać zdjęcia. WordPress.com jest systemem aktualizowanym, więc co jakiś czas pojawiają się nowe funkcjonalności.

Jeśli chcesz wskoczyć na wyższy level możesz spróbować zrobić stronę na WordPress.org. Masz tutaj większą kontrolę nad poszczególnymi elementami, ale też więcej odpowiedzialności. No i nie jest to rozwiązanie bezkosztowe. Tutaj musisz (nie jest to dobrowolne) wykupić hosting i domenę. Masz też dostęp do wielu wtyczek, które rozszerzają jego możliwości. Musisz go też aktualizować.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej strony internetowej lub sklepu zajmuję się tym na co dzień. Moje strony projektuję zgodnie z zasadami architektury informacji. Dzięki niej możesz przekazać swoim użytkownikom treści w intuicyjny sposób, dzięki czemu łatwo znajdą to, czego szukają. Mogę wyklikać ją dla Ciebie nawet w kilka dni. Zajmę się też jej aktualizacją.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do najczęściej zadawanych pytań czyli FAQ.

infoblogerka
infoblogerka

2 komentarze

  1. Świetny artykuł! Ja kiedyś prowadziłam bloga na bezpłatnym blogspot. Po latach przeszłam na „normalna” domenę i wykupiłam hosting na LH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *